V reakci na článek vydaný 24. 2. 2023 na Seznam.cz s názvem „Skryté riziko starých smluv. Nevyčerpané „penzijko“ může propadnout fondu“ bychom chtěli za ČS penzijní společnost doplnit některé informace.

V první řadě bychom chtěli ujistit všechny naše klienty, že jejich nejbližší osoby (oprávněné osoby) o naspořené prostředky z penzijního připojištění nepřijdou. Právě oprávněná osoba je tím, kdo po smrti klienta dostane všechny nebo většinu z naspořených peněz. Jak velkou část naspořených prostředků oprávněná osoba dostane a zda bude součástí i státní podpora, záleží na podmínkách uzavřené smlouvy, ale také na tom, zda již byly prostředky vybírány samotným klientem. Stejně tak záleží na rozhodnutí oprávněné osoby, jestli bude prostředky čerpat jednorázově nebo v podobě renty.

Pokud klient oprávněnou osobu neurčil, nebo by oprávněná osoba zemřela před vyplacením peněz, vyplatíme částku dědicům. V případě, kdy by obecně penzijní společnost mohla zbývající prostředky při úmrtí oprávněné osoby ponechat ve fondu, naše penzijní společnost postupuje tak, že částku vyplatí v rámci dědického řízení.

„Naše penzijní společnost eviduje jednotky těchto případů ročně a v souladu s občanským zákoníkem prostředky oprávněným dědicům vyplatí,“ říká předseda představenstva Česká spořitelna – penzijní společnosti Aleš Poklop. 

Přesto však klientům vždy jednoznačně doporučujeme, aby si určili oprávněnou osobu, která by v případě jejich smrti získala naspořené peníze. Je možné si určit i několik oprávněných osob. Kdykoli je jde jednoduše a bezplatně měnit přímo v internetovém a mobilním bankovnictví George, na pobočce nebo u našich poradců. 

U klientů penzijního připojištění ve středním a mladším věku doporučujeme převod smlouvy do doplňkového penzijního spoření, kde k podobné situaci nemůže dojít ani v případě, že klient určenou osobu nesjednal. V tomto případě se výplata stává součástí dědictví automaticky, a to ve výši, na jakou vznikl nárok klientovi.