
DŮLEŽITÉ INFORMACE PŘED PODÁNÍM
Oznamovací systém neslouží k vyřizování účtů mezi kolegy. Můžete podávat pouze pravdivá a autentická oznámení. Nelze podávat vědomě nepravdivá oznámení. Pokud toto učiníte, zákon vás nechrání a mohou proti vám být přijata další opatření a můžete nést následky jak ze strany společnosti, tak ze strany poškozené osoby a státních orgánů.
Mimo jiné vám hrozí pokuta až do výše 50 000 Kč v souladu s § 23 zákona o ochraně oznamovatelů.
Při podávání oznámení se také nelze dopouštět jednání, které by naplnilo skutkovou podstatu trestného činu.
Jak probíhá postup v případě podání oznámení ze strany řešitele, jak postupujeme jako společnost a další procesní otázky obsahuje interní předpis Politika whistleblowingu.
INFORMACE PRO OZNAMOVATELE - OZNAMOVÁNÍ PROTIPRÁVNÍHO JEDNÁNÍ
Ve společnosti Česká spořitelna – penzijní společnost, a.s. byl zaveden vnitřní oznamovací systém, který je součástí strategií a postupů vnitřní kontroly ke zmírňování a účinnému řízení rizik.
Od 1. 8. 2023 musí každý povinný subjekt podle zákona č. 253/2008 Sb., o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu („AML“) zavést vnitřní oznamovací systém ve smyslu zákona č. 171/2023 Sb., o ochraně oznamovatelů („Zákon“). Součástí tohoto zavedeného systému je možnost každého pracovníka (včetně osob, které jsou pro naši společnost činné jinak než v základním pracovněprávním vztahu) podat oznámení o jednáních, která jsou popsána níže.
Níže vás tak informujeme o tom, jaké jednání může být oznamováno, kde se oznámení podává a kde se můžete obracet s dotazy.
Jaké jednání má být oznamováno?
Zákon o ochraně oznamovatelů umožňuje podávat oznámení v několika různých rovinách. Pokud jste svědky jednání, které
- má znaky trestného činu (např. krádež, zpronevěra, podvod, porušení povinností při správě cizího majetku, podplácení, poškození a ohrožení životního prostředí, porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže);
- porušuje zákon o ochraně oznamovatelů (například jste svědky, kdy byl oznamovatel vystaven odvetným opatřením);
- porušuje právní předpisy nebo předpisy Evropské unie v oblasti finančních služeb, povinného auditu a jiných ověřovacích služeb, finančních produktů a finančních trhů,
- porušuje právní předpisy v oblasti daně z příjmů právnických osob, předcházení legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu (u těchto si dávejte zejména pořádný pozor na další pravidla uvedená níže), ochrany spotřebitele, bezpečnosti dopravy, přepravy a provozu na pozemních komunikacích, ochrany životního prostředí, hospodářské soutěže, veřejných dražeb a zadávání veřejných zakázek, ochrany vnitřního pořádku a bezpečnosti, života a zdraví,
- porušuje právní předpisy v oblasti ochrany osobních údajů, soukromí a bezpečnosti sítí elektronických komunikací a informačních systémů, ochrany finančních zájmů Evropské unie nebo fungování vnitřního trhu včetně ochrany hospodářské soutěže a státní podpory podle práva Evropské unie,
můžete o takovém jednání učinit oznámení, a to i anonymně.
Kdo oznámení řeší?
Vaše oznámení přijmou řešitelé oznámení, kterými jsou Mgr. Jan Veselý a Ing. Martin Holas. Řešitelé oznámení jsou vázání mlčenlivostí a budou chránit vaši identitu a informace, které jste jim poskytli. Pokud učiníte anonymní oznámení, nebude řešitel oznámení pátrat po vaší totožnosti.
Ale pozor, uvádíme to i níže, pokud zjistíme, že oznámení je vědomě nepravdivé, ochrana se na vás nevztahuje, můžete dostat pokutu podle Zákona.
Jak podat oznámení?
Oznámení můžete podat:
- Písemně prostřednictvím e-mailu na adrese whistleblowing@csps.cz.
- Telefonicky na telefonním čísle +420 736 136 677 nebo +420 736 136 897. Pracovní doba těchto linek je PO-PÁ od 09:00 hod. do 14:30 hod.
- Ústně v sídle společnosti či v jiném místě stanoveném na základě dohody s řešitelem oznámení, kdy podání oznámení vám bude umožněno v přiměřené lhůtě po podání vaší žádosti, nejpozději však do 14 dnů.
- Zaslat dopis na adresu: Česká spořitelna – penzijní společnost, a.s., Poláčkova 1976/2, 140 21 Praha 4, k rukám: Jan Veselý nebo Martin Holas a obálku označte: „NEOTEVÍRAT - WHISTLEBLOWING“.
V případě, že učiníte oznámení jiným způsobem, než prostřednictvím kanálů uvedených výše (například prostřednictvím schránky na dotazy) nebude takové oznámení považováno za oznámení ve smyslu zákona o ochraně oznamovatelů. Společnost jej tak může vyřídit jiným způsobem a vám nenáleží ochrana dle zákona o ochraně oznamovatelů.
Jak je oznámení řešeno?
Do sedmi kalendářních dnů vám písemně potvrdíme přijetí vašeho oznámení, ledaže jste řešitele oznámení výslovně požádali, abyste o přijetí oznámení nebyl vyrozumíváni, nebo bylo oznámení učiněno anonymně a my nemáme žádnou možnost vám odpovědět, nebo je zřejmé, že vyrozuměním o přijetí oznámení by došlo k prozrazení vaší totožnosti jiné osobě̌.
Řešitel na základě informací od vás prošetří okolnosti oznamovaného jednání ve společnosti. Následně navrhne opatření na zabránění pokračování oznamovaného jednání a nápravu stavu. Přijetí a realizaci těchto opatření řešitel také kontroluje. Můžeme vás ujistit, že společnost vůči vám nepodnikne jakékoli negativní (odvetné) opatření v souvislosti s podáním oznámení, jako je rozvázání pracovního poměru, snížení mzdy nebo jiné znevýhodnění, ukončení trvalé spolupráce, snížení odměny.
Pokud nebylo oznámení učiněno anonymně a my nejsme schopni vás kontaktovat, vyrozumí vás řešitel nejpozději do 30 dnů o tom, jak bylo oznámení posouzeno a jaká opatření byla navržena. Ve složitých případech může být lhůta prodloužena až o 60 dnů.
Možnost externího oznámení
Kromě vnitřního oznamovacího systému umožňuje zákon o ochraně oznamovatelů využít také další způsoby oznámení. Těmito externími způsoby oznámení jsou:
- Oznámení prostřednictvím oznamovacího systému Ministerstva spravedlnosti, který je dostupný na této adrese: https://oznamovatel.justice.cz/.
- Oznámení prostřednictvím uveřejnění, například do médií (to ale jen v případech vyjmenovaných v § 7 odst. 1 písm. c) zákona o ochraně oznamovatelů).
Protože na nás dopadá úprava AML, máme i specifická pravidla, kde je možné činit externí oznámení. Pokud se oznámení má týkat toho, že některý z našich pracovníků, vedení apod. porušil AML, nebo má jít o situace, se kterými jsou spojeny podezřelé obchody dle AML, nemůžete učinit externí oznámení prostřednictvím oznamovacího systému u Ministerstva spravedlnosti. V takovém případě je potřeba oznámení učinit prostřednictvím Finančního analytického úřadu na adrese: https://fau.gov.cz/kontakty v sekci „Whistleblowing“.